ירושה וצוואה

אין אדם יודע את יומו. לכן חשוב לדאוג כי אנשים וגופים מסויימים לא ישימו יד על הרכוש שלנו לאחר מותנו בשיבה טובה.

מנגנון הירושה במשפט הישראלי פועל לחלוקת הרכוש בדרך מסויימת, וזאת תלוי במצבו המשפחתי על המוריש אשר לעיתים לא ידוע לו במלאו.

עקב בעיות שונות ומשונות הוחלט כי האדם אשר רוצה להוריש את רכושו לאחר מותו יוכל להחליט איך וכיצד יכולת רכושו. זאת עושים באמצעות צוואה.

ישנן מספר דרכים לעשיית הצוואה ואולם הבטוחה ביותר הינה באמצעות עורך דין, אשר יערוך הצוואה בדרך בטוחה וראויה וכן ישמור עליה.

לא פעם נתקלים בהורים הרוצים להוריש רכושם בדרך ובאופן שונה לילדים, לאישה או לבעל, לנכדים, לבן או בת הזוג או לכל אדם או גוף אחר ואף לערוך צוואות הדדיות בין בני זוג. רק צוואה ערוכה טוב תוכל להבטיח את קיומה ואת רצון המצווה.

מהי בעצם צוואה?

צוואה היא הבעת רצון והצהרת כוונותיו של המצווה (המוריש לאחר מותו) לגבי מה שיעשה בענייניו ורכושו לאחר מותו. כך למעשה צוואה הינה נתינת או הענקת זכות או רכוש בעזבון למי שיתכן ולא זכאי לכך (או לחלק מסויים) מכוח דין.

עורך הצוואה משתמש בכוחו הבלעדי לשנות את אופן חלוקת הירושה הקבוע בדין על דעתו ורצונו בלעדי.

השירותים שמספק עו"ד דור אברהמי כוללים עריכת צוואה לפי צרכי ורצונות הלקוח. סודיות מובטחת !

ידוע כי במקום הראשון בסכסוכי משפחה המגיעים אל כתלי בית המשפט נמצאים סכסוכי הצוואות, מותו של בן משפחה יקר ואוהב הוא תמיד אירוע כואב עבור משפחתו, כזה שמוצא את המעגל הקרוב לנפטר כואב ומבולבל, בהרבה מקרים צף ועולה נושא הצוואה רק לאחר מותו של המנוח ומעלה אי הסכמות בין המעורבים ולעיתים חשדות ואווירה של חוסר אמון ומתח רב.

במקרים רבים עולות על ידי הצד המרגיש שקופח בצוואה שאלות עליהן מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה וירושה, האם צוואה  שנכתבה או נערכה/נכתבה מחדש על ידי קשיש נחשבת כקבילה? האם  צוואה כזו כשנכתבה או נערכה מחדש על ידי הקשיש ובמעמד צד אחד מהיורשים נחשבת כקבילה או ככזו שמרחף מעליה ענן של חשד וערפל?

מה התוקף של צוואה שנכתבה על ידי חולה אלצהיימר קל? האם יש תוקף לאבחון או חוסר אבחון ומה המשמעות על מימוש הצוואה מבחינה חוקית אלא מול טענות הצד שמרגיש חוסר הוגנות בצוואה ובנכתב בה?

מתי ניתן לומר שנעשתה בצוואה "גניבת דעת"? כלומר הטייה מכוונת על ידי מי מהצדדים שהטה את דעת כותב הצוואה לטובתו, נושאים אלו על מורכבותם הרגשית והמשפטית מעסיקים את מערכת המשפט ועורכי הדין המנסים איש איש בדרכו להביא לפתרון סכסוכי שכאלו.

שאלה נוספת שעולה לא מעט היא מידת מעורבותו של עורך דין ששימש כעד בזמן חתימת הצוואה, במקרים רבים עולה הטענה כי מי מהצדדים הביא עורך דין על מנת לתת משנה תוקף לתכנים אותם רצה "להשחיל" אל תוך הצוואה ושיטו את הכף לטובתו, האם יש במעורבותו של עורך דין סוג של "חותמת הכשר" לעניין או שאין כל משמעות כאשר מושמת על ידי מי מהצדדים טענה לחוסר הגונות בצוואה?

שאלות רבות סובבות את הנושא ובמקרים רבים מרגיש צד אחד כי נעשה לו עוול, ניסיון להטות את הצוואה תוך כדי ניצול המצב הרגיש של כותבה.

עורך דין דור אברהמי העוסק  בדיני  משפחה וירושה ישמח לייעץ לכם בנושא ולהיכנס יחד עמכם לעובי הקורה ולשלל הפרטים על מנת להבין את המקרה על פרטיו ולנתחו לעומק כדי לתת את חוות הדעת המקצועית והפרקטית ביותר עבורכם, אין הדבר אומר שבאופן אוטומטי כדאי ומומלץ להגיש תביעה, אך על מנת לקבל החלטה מסוג זה כדאי להיוועץ באיש מקצוע.

טיפול משפטי בהתנגדות לצוואה זהו הליך משפטי לא פשוט,  עורכי דין רבים משיגים את הלקוח בכך שהם מלהיטים אותו ומחדירים בו רוח לחימה כאשר למעשה יש לטפל בתיקים אלו באופן ממוקד, ועדין ככל שאפשר, יש להבין כי המשפחה עברה אירוע קשה גם ללא העימות  והצדדים נמצאים בתקופה מורכבת, עבודה אכפתית  של עורך הדין היא  מימד חשוב לניהול טוב של  המקרה גם אם התגלעה מחלוקת עמוקה במשפחה, מתוך אירוע כזה המכיל גם מטען רגשי רב, מומלץ  לצאת להליך שכזה עם עורך דין שישכיל להבין את התמונה כולה ולפעול בדרך הטובה והכדאית , בתי המשפט פתוחים לדיונים העוסקים בהתנגדות לצוואות כאשר יש "אופי חריג" לצוואה.

עורך דין מקצועי יכול לשנות את המצב ולהחזיר לידכם עזבון שלמעשה כמעט ונלקח מכם, כל מקרה הוא עולם ומלואו אך בהרבה מקרים השימוש בעורך דין ישיג לכם תוצאות טובות הרבה יותר, נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולייעץ בנושא.

077-5070620

פקס: 077-5070625

כתובת: בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל וי-טאוור, קומה 18

צרו קשר לייעוץ
משפטי מקצועי

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות