שיקים חוזרים – מאת עו"ד דור אברהמי

על אף השימוש הגובר בכרטיסי אשראי ובביצוע תשלומים באמצעים טכנולוגיים חדשים, אנשים רבים עדיין משתמשים בהמחאות (שיקים). משכך אנו נתקלים לא פעם בשיק שחזר. ניתן אף לומר כי שיקים חוזרים היא תופעה מוכרת וידועה היטב החל מלאנשים הפשוטים תוך אנשים עסקים ועד לאנשי מקצוע.

כל אימת שאדם מקבל שיק לידיו יכול שיעלה החשש כי השיק לא יפרע, בין אם מדובר בתקלה טכנית, בין אם מדובר בביטול השיק ובין אם מדובר בחוסר יכולת לפרועו – א.כ.מ. (אין כיסוי מספיק) או היות חשבון מוגבל.

יש לדעת כי שיק שחזר הינו כפסק דין לטובת המוטב הרשום עליו או לטובת המחזיק בו כדין. משמעות הדבר היא כי ניתן להגיש את השיק לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל ולהתחיל בגביית ללא כל הגשת תביעה קודמת. מבחינת ההוצאה לפועל אין זה משנה באם השיק חזר ללא כיסוי (א.כ.מ – אין כיסוי מספיק – המחאות ללא כיסוי), בוטל או ללא חתימה תואמת, חשבון מוגבל ועוד.

לשם ביצוע השיק יש לשלם אגרה שהיא 1.25 % (אחוז ורבע) מערך התיק שפותחים ותוספת כמה שקלים עבור פרוטוקול. ואם כך, אנשים נרתעים למימוש החוב בהמחאה כיוון ואולי יהיה עליהם להוציא עוד כמה מאות שקלים בודדים (שחלקם הארי מתווסף לגובה החוב).

כאשר נפתח תיק הוצאה לפועל תשלח אזהרה ע"י הזוכה או לשכת ההוצאה לפועל (לפי בחירת הזוכה) לחייב בתיק. מיום קבלת האזהרה לחייב יהיו 30 ימים להגיש התנגדות. כאן המקום לציין כי לחייב אין זכות התגוננות אוטומטית (לדוגמא כמו בתביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל) ועליו יהיה לבקש רשות מבית המשפט המוסמך. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי היות הצ'ק החוזר כפסק דין לא בטוח אם יהיה מה לטעון כנגד ביצועו.

במידה ומגישים בקשת ההתנגדות בזמן ביצוע השיק יעוכב ותיק יעבור לדיון בבית המשפט המוסמך. במידה וזו מוגשת באיחור (יש לתת לך סיבה מדוע לא הוגש בזמן) רשם ההוצאה לפועל לא יעכב את ביצוע הליכי ההוצאה לפועל, אלא רק יעביר התיק לבית המשפט.

אומנם בבקשת רשות להתגונן (בר"ל) בפני בית המשפט, אין על החייב להוכיח עובדתית טענותיו, ובית המשפט יסתפק בכך כי יראו לו שבאם טענות החייב יוכחו כנכונות אזי תעמוד לו הגנה כנגד השיק.

כאן המקום לציין כי כאשר הצ'ק הוסב (הועבר) לאדם אחר (צד שלישי) אזי הרוב המוחלט של הטענות שהיו יכולות להיות לחייב מתנתקות.

077-5070620

פקס: 077-5070625

כתובת: דרך בן גוריון 10, רמת גן

צרו קשר לייעוץ
משפטי מקצועי

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות