תביעה על סכום קצוב

הליכי משפטיים ידועים כהליכים ארוכים ואף מתישים. משכך אנשים רבים אף מוותרים על זכויותיהם. ואולם, ישנם מקרים בהם ניתנת האפשרות לקיצור משמעותי בסחבת הידועה כאמור. תביעה על סכום קצוב הינה תביעה המתבססת על מסמך שנעשה ו/או נחתם בידי הנתבע, וכן שהסכום אותו הנתבע צריך לשלם ברור או ניתן לחישוב פשוט.

תביעה על סכום קצוב יכולה שתוגש הן בבית המשפט במסגרת תביעה בסדר דין מקוצר, והן בהוצאה לפועל כתביעה לפי סעיף 81א1 לחוק ההוצאה לפועל.

ישנם מספר תנאים להגשת תביעה על סכום קצוב. על התביעה להיות על סכום קצוב שסוכמו ברור או ניתן לחישוב פשוט, וכן עליה להיות מגובּה במסמך (חוזה, התחייבות) שנעשה או נחתם על ידי הנתבע. תביעה עד לסכום של 75,000 ₪ ניתן להגיש ישירות בהוצאה לפועל, תביעות בסכומים גבוהים יותר יש להגיש לבית המשפט המוסמך מבחינה עניינית.

בתביעה שכזו, על סכום קצוב, לנתבע אין זכות אוטומטית להתגונן ואינו יכול להגיש כתב הגנה באופן רגיל, אלא עליו לקבל רשות מבית המשפט המוסמך. על בקשה לקבלת רשות להתגונן להיות ערוכה כדבעי ולכלול בין היתר תצהיר, עליו ייחקר הנתבע בדיון בבקשת רשות להגן.

אומנם יש הצורך בקבלת רשות להתגונן, אולם בשלב זה של בקשת רשות להתגונן, מספיק שהנתבע מראה הגנה לכאורה. הנתבע לא צריך לשכנע את ביהמ"ש בשלב זה בנכונות טענותיו מבחינה עובדתיות, אלא רק אם יש בטענות אלה, בהנחה שיוכחו, כדי להדוף טענות התביעה, ושאין המדובר בהגנת בדים.

במידה ובית המשפט יפסוק כי יש להעניק האפשרות להתגונן אזי התיק יעבור לבית המשפט למסלול בהתאם למהותו וסכומו. היה סכום התביעה עד לסך של 75,000 ₪ לסדר דין מהיר, ובאם היה יותר אזי לסדר דין רגיל.

יש לציין כי הליך זה חדש יחסית והסיבה להקמתו וקיומו נעוצה בנתונים. הוכח כי במקרים בהם מוגשת תביעה על סכום ברור (או קל לחישוב) והמתבססת על מסמך בכתב, רוב גדול מאותם נתבעים כלל לא טורחים להתגונן, זאת היות ואין להם על מה להלין, שהרי הכל מגובּה במסמכים מפורשים. לסיכום, אומר כי ישנו הליך שיכול לחסוך כסף, משאבים והמון כאב ראש, וזו מספיק סיבה טובה לפעול לפיו.

*האמור אינו מהווה יעוץ משפטי ואין לראות בו כתחליף לייעוץ. על כל מקרה להיבחן לפי נתוניו.

077-5070620

פקס: 077-5070625

כתובת: בר כוכבא 23, בני ברק
מגדל וי-טאוור, קומה 18

צרו קשר לייעוץ
משפטי מקצועי

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות